Rande s Recyklátorem


Seznámila nás košilotaška. Povídaly jsme si jen online až do úterý 7.8., kdy jsme společně vyšláply Javorník, dívaly se z rozhledny do budoucnosti a povídaly si o všem možném.

Na konci dne jsem měla pocit, jako bychom se znaly odjakživa. Tak příjemné to bylo setkání, a to jsme ani nestačily nakousnout všechna ta témata, která nás spojují. 

A kdo je to ten Recyklátor?

Petra Nedbálková z Ostravy. Milá, drobná žena s velkým srdcem a čistými úmysly, co miluje svobodu, kaktusy, přírodu, cestování, propojování lidí a nebojí se jít životem po své vlastní cestě.

Petra pracovala 9 let v sociálních službách, kde pomáhala druhým dostat novou šanci na lepší život. Vyčerpalo ji to natolik, že změnila svou práci, živila se ve finančních službách, aby zjistila, že její cesta vede úplně jiným směrem. 

Změnou myšlení a uvědomění si vlastních hodnot dospěla k udržitelnému stylu života. Pomalými krůčky jde po cestě minimalizmu, zero waste, laskavosti, vděčnosti, spolupráce, osvěty. 

Jejím cílem je žít tady a teď v harmonii se sebou a okolím tak, aby svým konáním neubližovala planetě, jiným lidem, tvorům a ani sama sobě. 

To vše jí nasměrovalo i ke způsobu, kterým vytváří své výrobky. Upcyklaci. Dává teď nový život starým věcem. 

Oblečení, které už dosloužilo přeměňuje na nové výrobky, zvyšuje tak jejich hodnotu a posílá je zpět do životního koloběhu. Pod rukama jí ze starého textilu, zejména košil, které má nejraději, vznikají nádherné tašky, sukně, string batůžky, pytlíky, polštáře a další drobnosti.

Proč upcyklace? 

Asi před třemi lety Petra zhlédla několik dokumentů o dopadu lidské činnosti na přírodu, zvířata, rostliny, celou planetu a došlo jí, že je toho součástí.  Přijala zodpovědnost za svůj život a dopad na životní prostředí ve všech oblastech a činnostech svého života. 

Protože v té době začínala šít, tak se zajímala o textilní průmysl – jak vznikají látky, jak se barví, jak se šije oblečení, kde atd.  A bylo to jasné. Nechce být toho součástí. Nechce kupovat nové látky. 

Když viděla jaké množství krásného a ještě použitelného oděvu se vyhazuje jako odpad a kolik zajímavých věcí může koupit v sekáčích, tak se rozhodla pro vlastní cestu, cestu upcyklace.

Košile miluje jako materiál, protože jsou v různých vzorech, barvách, pevné, zachovalé, zajímavé, variabilní, je na nich dost rovného materiálu.

Jak se k šití dostala? 

Vystudovala obchodní ekonomii, obor tomu nahony vzdálený. Doma ale vždycky něco šili, tak jí to bylo vlastní.  Před 3 lety ušila svou první chňapku a tím to celé začalo.

Kde je možné její výrobky koupit?

Všechny věcičky už brzy bude možné zakoupit v eshopu, který  připravuje. 

Do té doby je najdete v prodejnách CVRKu v Ostravě a v Praze na Letné, také v Bez obalu Ostrava a nově v upcyklačním prodejním ateliéru Toop Design v Ostravě.    

Odkud je materiál na šití?

Materiál na šití získává zejména v sekáčích, ale občas jí někdo vyřazené oblečení daruje. Pokud máte doma kvalitní košile, které nenosíte, víte kam je poslat 🙂 

Jak je to s cenou výrobků?

Některým lidem se cena výrobků může zdát vysoká. 

Jsou to prostě ručně vyráběné originály s příběhem, které mají svou hodnotu, zejména hodnotu času, který jim Petra věnuje. Nekupujete velkovýrobní strojové kousky šité v Číně. 

Čemu dalšímu se Petra věnuje?

 • Dělá osvětu v oblasti upcyklace a zero waste a pořádá přednášky na toto téma na besedách. 
 • Stará se o skupinu Upcycling Club a Refashion s cílem propojit ty, co se věnují upcyklaci s okolním světem. 
 • Pěstuje kytky a zeleninu na balkoně, kaktusy a sukulenty.
 • Založila spolu s pár přáteli komunitní zahradu na Ostravě – jihu. 
 • Cestuje a při výletech do přírody čistí od odpadků les a okolí. 
 • Část prodejní ceny výrobků věnuje na záchranu alejí.

Závěrem

Na konci naší společné cesty mi Petra předala balíček. Co se v něm skrývalo? Na to si počkejte do některého z dalších článků. Prozradím jen, že je to růžové 😉

Zatím si můžete přečíst o jednom z výrobků, které vycházejí z Recyklátoří dílny.

Taška s příběhem

2 thoughts on “Rande s Recyklátorem

  • My 3 v TOM Post authorReply

   Žijeme v malé vsi za Prahou. Fotky pochází z naší návštěvy v Beskydech z poloviny léta, kde jsme se potkali s naší milou známou Petrou Recyklátorkou 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *