Proč nám ten DEN zase dává smysl

“A ještě se třikrát vyspinkáš a příjde Ježíšek….”

Tak moc ráda vzpomínám na dětství, kdy jsem se nemohla dočkat Štědrého dne a dárků, které mi přinese Ježíšek.  Ještě teď si vybavím ten pocit napětí, příjemného mrazení a vzrušení v celém těle z očekávání, jestli pod stromečkem najdu to, o co jsem si napsala Ježíškovi.

S přibývajícím věkem blažené pocity postupně zeslábly, kouzlo se vytratilo a Vánoce se pro mě staly jen příslibem volna, dárků, návštěv, pojídání/přejídání a blížícího se konce roku, a to celé za doprovodu nervozity a všude přítomného stresu z honby za pomíjivou dokonalostí jednoho svátečního dne.

Tenkrát jsem tuhle realitu těma svýma dětskýma očima možná jen nevnímala nebo to u nás bývalo jinak.

Všechno se ale změnilo s příchodem jednoho malého človíčka na svět … k nám … do rodiny.  Je tu a vnímá každé naše slovo, každý náš pohyb, lačný po vědění. Vše je pro něj nové. Jsme jeho svět a jak mu ho představíme, tak ho bude vnímat. Tak velkou moc máme.

A tak se v nás i u nás doma něco změnilo. Žádný předvánoční úklid (i když ten se u nás vlastně nikdy nekonal :-), pečení cukroví, lítání po nákupních centrech a shánění dárků, vyvařování, činčání.  Nic!

Dělali jsme se jen to, co je pro nás důležité … vzájemně se co nejvíc užít a ukázat synovi, jak krásné to může být…  a těšili jsme se jak malí  s rozechvělým očekáváním, jak bude ten náš devatenáctiměsíční špunt  reagovat.

Odměnou nám byly jeho nezištné projevy překvapení, radosti a štěstí při  pohledu na rozsvícený  vánoční stromeček a dárky pod ním.  Byly to ty nejkrásnější Vánoce.

vanoce6

Najednou mi ten den zase začal dávat smysl.  Je  teď ještě více než jasné (co jsem dříve už tušila), že teplo domova nedělá vygruntovaná domácnost, dokonale připravená výzdoba,  napečené cukroví, štědrovečerní večeře a hromada perfektně zabalených dárků, ale pohoda, klid, radost v dětských očích a spokojenost všech přítomných.

Těším se co nového přinesou ty další Vánoce. Vždyť každý rok je a bude jiný a s dětmi to platí dvojnásob.

A jaké byly TY vaše nejkrásnější vánoce?

Čtěte také: Eko vánoční dárky, které byste chtěli najít pod stromečkem

 

2 thoughts on “Proč nám ten DEN zase dává smysl

  1. Kristina Reply

    Souhlasím také jsem byla vždy posedlá úklidem a dokonalostí. Ale poslední dva roky si Vanoce konečně opravdu užívám. Je naprosto nepopsatelné, jak moc je uspokojující výraz a reakce dětí u vánočního stromečku 🙂 Kiki

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *