Proč je lepší se běžným opalovacím přípravkům vyhnout

Léto je v plném proudu, koupaliště jsou v těchto dnech vysokých teplot narvaná k prasknutí.

Všude je spoustu malých i velkých nadšenců koupání a opalování, co pobývají na přímém slunci od rána do večera bez ohledu na to, jak můžou být sluneční paprsky nebezpečné.

A že o tom něco vím. Jako malá jsem byla venku snad pořád. Dříve se na ochranu před sluncem nijak zvlášť nehledělo.

Pár spálenin kůže si pamatuji ještě dnes. A nezůstaly úplně bez následků. Několik mateřských znamének, které už nemám, nebylo úplně v pořádku.

Slunce je dobrý sluha, ale zlý pán!

Pobývání na sluníčku je více než nutné, aby si naše tělo vyrobilo vitamín D, kterého máme v našich podmínkách s malým množstvím slunečních dní v roce, opravdu nedostatek.

Také se podílí na naší dobré náladě. Má spoustu dalších pozitivních dopadů, ale o tom až někdy jindy 🙂

 

Co bychom měli vědět o slunečních paprscích?

 • Asi 5% slunečního záření tvoří UV záření, které má nepříznivé účinky na naše zdraví.
 • UVB záření je odpovědné za spálení kůže.
 • UVA proniká hlouběji do kůže a podílí se na stárnutí pokožky.
 • Obě záření tak mají při delší expozici na pokožku negativní vliv a v nejhorším případě mohou způsobit i rakovinu kůže.
 • Jak dlouho může být člověk na slunci, aniž by se na něm projevily známky poškození, je velmi individuální. Záleží na tloušťce a typu kůže, zároveň i na obsahu přirozených ochranných pigmentů (melaninu).
 • Riziko vzniku rakoviny kůže se zvyšuje užíváním nevhodných opalovacích prostředků, které obsahují škodlivé ochranné filtry.
 • Za nákup opalovacích prostředků s vysokými faktory utrácí stále více peněz, přesto stoupá ročně počet onemocnění rakovinou kůže o 5-7%.

Před přemírou slunečního záření se vyplatí chránit.

Jak se před negativními dopady slunce chránit?

 • Ideální je pobývat na přímém slunci s “mírou”.
 • Ukrývat se v exponovaných časech mezi 11-15 hodinou raději do stínu.
 • Při pobytu na slunci zakrývat převážnou část těla světlým bavlněným oblečením a na hlavu si dát slušivou čepičku či klobouček.
 • Části těla, které nejsou zakrytá, pak natírat přírodním opalovacím prostředkem nebo olejem, který má ochranné účinky (např. arganový, jojobový, olivový či palmový olej Carotino).

 

 

Běžným opalovacím přípravkům se raději vyhněme!

Co bychom měli vědět o běžných opalovacích přípravcích?

 • Většina opalovacích krémů v regálech supermarketů či lékáren není nic jiného než chemický koktejl. Obsahují parabeny (konzervační látky), často hliník, umělé vůně (nejčastější alergeny) a chemické filtry.
 • Chemické filtry produkují volné radikály, které poškozují buňky. Mohou způsobovat i narušení hormonální rovnováhy.
 • SPF faktor na opalovacích prostředcích vyjadřuje ochranu proti UVB záření. Pokud je na krabičce uvedeno ještě UVA v kroužku (bez čísla), tak to znamená, že přípravek splňuje normu (UVA musí mít faktor alespoň ve výši 1/3 faktoru pro UVB). Vybírejte takové krémy, které jasně komunikují i UVA ochranný faktor.
 • Pro lepší roztíratelnost výrobci také zmenšují částečky chemických filtrů, aby se krémy lépe roztíraly.  Tak mohou projít kůží a způsobit v těle problémy.
 • Běžné krémy jsou zcela nevhodné pro vodní živočichy, takže když se namazaní koupeme, přispíváme k toxicitě vod a moří.

 

Jakou ochranu je možné získat použitím krému s ochranným faktorem?

Mezi ochrannými faktory není  tak velký rozdíl. Uvádí se ale, že ideální je používat přípravky s ochranným faktorem proti UVB min 30, citlivější osoby 50. Podíl ochrany proti UVB  záření je následující:

 • SPF 15 – 93 %
 • SPF 30 – 96,7 – 97,4 %
 • SPF 50 – 98 %
 • SPF 50+ – 98,3 %

 

Jaký opalovací přípravek je tedy vhodné volit?

 • Přírodní, které pro ochranu před UV zářením používají sloučeniny z minerálů a nerostů tzv. minerální filtry (např. oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý). Pokožku nedráždí a nealergizují. Vytváří na pokožce slabou vrstvu, která odráží UV záření.
 • S certifikátem kvality přírodní kosmetiky.

Skvěle mi k porozumění a výběru opalovacího prostředku posloužila kniha Víta Syrového Tajemství kosmetiky!

Kniha mi pomohla zorientovat se v té chemické džungli, protože detailně osvětluje fungování kosmetiky, její složení a  popisuje nejpoužívanější látky a jejich dopad na zdraví včetně přehledu certifikátů kvality.

 

A co používáme my3?

Především se před sluncem chráníme, tak jak uvádím výše.

Pro svého syna jsem vybrala opalovací přípravek pro děti Alphanova SPF 50který používáme na nejcitlivější části těla i my.  Krém se krásně roztírá a na rozdíl od jiných přírodních opalovacích přípravků, které jsem vyzkoušela, nezanechává bílé stopy.

Společnost Alphanova vyrábí i další opalovací přípravky s různým stupněm ochrany kůže a přípravky po opalování. Přípravky jsou v BIO kvalitně s certifikátem ECO CERT. Více o nabídce zde:  Opalovací přípravky Alphanova.

Na zbývající pokožku pak nově zkouším opalovací olej pana Hádka SPF 15.

 

Přeji, ať vám sluneční paprsky přinesou jen to dobré.

2 thoughts on “Proč je lepší se běžným opalovacím přípravkům vyhnout

 1. Lucia Reply

  Ja mam doma ten isty, rovnaka znacka a typ ale v inom obale a ten sa rozotieral uplne strasne. Po naneseni zostava biely film ktory sa neda rozotriet. Kvoli tomu som ho prestala pouzivat a presla na inu znacku. Vela tychto prirodnych kremov ma rovnaky problem. Minule leto sme tak isto pouzivali prirodne oleje, ale tie nam znicili vela oblecenia lebo ak sa dostanu do kontaktu s bielym trickom, nikdy to uz nevyperiete. Momentalne mame grecku znacku prirodnej kozmetiky ktora obsahuje len okolo 80% prirodnych zloziek, ale ovela lepsie sa rozotiera. Stale hladam nejaku 100% prirodnu alternativu.

  Lucia

  • My 3 v TOM Post authorReply

   Lucia, děkuji Vám za komentář. Mrzí mě, že máte jinou zkušenost. Jedná se o opalovací přípravek s minerálními filtry s UV 50, takže mírně viditelný film na kůži musí být, bez toho by to nefungovalo. V přípravku jsou obsaženy minerální částečky, které musí zůstat na pokožce, aby odrážely sluneční paprsky. Ve srovnání s ostatními přírodními přípravky, které jsem měla možnost vyzkoušet (kdy jsem měla celé bílé dítě a krém nebylo možné ani smýt), je ale minimální. Také jsem chtěla přejít na přírodní oleje. Já osobně mám vyzkoušen pouze opalovací olej od Hádka. Nevýhody jsou ty, které píšete a pak nízký ochranný faktor. Obávám se, že dokonalá 100% přírodní alternativa neexistuje 🙁 Pokud ji objevíte, dejte mi vědět. Ráda ji otestuji a doplním doporučení na ní do článku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *