Jak prát a odlehčit sobě, peněžence i životnímu prostředí


Mívali jsme doma spoustu pracích prostředků zvlášť na bílé prádlo, barevné prádlo, černé prádlo, pleteniny, jemné prádlo, sportovní materiály, dětské prádlo a k tomu ještě aviváž. Určitě existují i další alternativy, které se k nám nedostali.

Zkuste si spočítat, kolik pracích přípravků je ve vaší domácnosti? Možná jste na tom lépe, ale možná vás to překvapí stejně jako nás. Opravdu je jich tolik potřeba?

Četli jste si někdy na etiketách složení jednotlivých přípravků? A víte kolik zbytečné chemie obsahují? A víte, že v oblečení zůstávají zbytky pracích prášků a aviváží, které se pak při jeho nošení dostávají pokožkou přímo do těla a s nimi i ta spousta chemie, se kterou se tělo musí vypořádat?

Běžně obsahují prací prostředky toxické látky, jako např. amoniak, který způsobuje poškození jater a ledvin, bělidla, která mohou poškodit kůži, plíce, oči a látky vyrobené z ropy, o nichž je známo, že mohou způsobit rakovinu, neplodnost, vrozené vady u dětí, poškozují plíce, mozek, nervy. Bohužel i přípravky tzv. “eko” nejsou zcela netoxické.

Nejenže nás chemické látky zatěžují na přímo, také se dostávají při praní do odpadních vod a z nich dále do vod povrchových, kde nadělají další škody.

 

Jaké tedy používat prostředky na praní, abyste ušetřili sebe i životní prostředí?  

Vyrobte si doma vlastní! Nejenže prospějete svému zdraví, ale i ušetříte, protože všechny složky jsou levné:

 • Prací prášek vyrobíte smícháním 1 dílu strouhaného mýdla a 10 dílů práškové sody na praní.  Pro praní se používá cca 1-3 lžíce směsi přímo do bubnu. Strouhané mýdlo  neboli mýdlové vločky se prodávají již hotové (např. Marseillské mýdlové vločky).
 • Aviváž na jedno praní vyrobíte smícháním  50 ml vody, 50 ml octa a 8 kapek esenciálního oleje např. levandule (nemusí být, ale pokud ho do směsi přidáte, ucítíte, jak krásně vám prádlo provoní).

Alternativou jsou ekologicky šetrné prací prostředky (např. od firmy Sonett).

Není to ideál,  ale minimálně posun lepším směrem. Na trhu je již k dostání více značek.

Používejte ty, které mají označení “Ekologicky šetrný výrobek” nebo podobné certifikáty udělované v ostatních zemích EU. A vyberte z nich ty, které obsahují co nejmenší počet složek.

 

A jak to máme My 3 v TOM?  Pro praní miminkovských oblečků jsme hledali co nejšetrnější prací prostředek. Zjistili jsme, že i prací prostředky určené přímo pro praní dětského oblečení obsahují spoustu zbytečné chemie.

Nakonec jsme objevili  šetrný prací prostředek SONETT Neutral, který nám svým složením co nejvíce vyhovuje a začali ho používat i na praní ostatního prádla společně s doma vyrobenou aviváží.  Dříve jsme používali i SONETT tekutou aviváž.

 

A jak ještě více odlehčit sobě, peněžence a životnímu prostředí? 

 • Prací prostředek je nejlepší dávat přímo do bubnu pračky. Pak je možné snížit dávku i o třetinu.
 • Dávkování pracího prostředku závisí především na tvrdosti vody. Čím je voda tvrdší, tím více je potřeba pracího prostředku na změkčení vody, a tím i na vyprání prádla. Přílišné množství prášku ale nevypere prádlo lépe, naopak může způsobit jeho šedost. Na dávkování používejte odměrku.
 • Silněji zašpiněné prádlo je lepší předem namočit. Pak je možné použít na praní nižší dávku pracího prostředku.
 • Místo použití aviváže je lepší sušit prádlo na sluníčku či aspoň na čerstvém povětří, což způsobí, že bude prádlo krásně měkké.
 • Normální teplota praní je 40 °C. Proti teplotě 90 °C, která se používá pouze pro vyčištění prádla nemocných či kojenců, se ušetří 60-70 % energie. Prádlo nebude čistší, jen protože bylo vypráno v teplejší vodě. Plýtvání energií nás stojí i peníze. Prací účinnost současných moderních pracích prostředků je přitom optimalizována na nízké teploty.

 

Těšíme se na vaše zkušenosti, tak směle do toho! 👪

Zaujalo vás téma zdravé rodiny? Přečtěte si také  Jak vyzrát na dobu jedovou a  Jak mýt nádobí dočista dočista a snížit zátěž na zdraví a rozpočet.

 

2 thoughts on “Jak prát a odlehčit sobě, peněžence i životnímu prostředí

 1. Petra Reply

  Dobry den,

  V tomto clanku uvadite, ze jste nasli setrny miminkovsky prostredek. Muzu se zeptat jaky?

  Citace: ,,Nakonec jsme objevili jeden eko prací prostředek, který nám svým složením co nejvíce vyhovuje a začali ho používat i na praní ostatního prádla společně s doma vyrobenou aviváží.”

  Jinak v nasi domacnosti jsem zacala zmenou ve stravovani. Zeleninu a ovoce si pestuji sama.
  Urcite s Vasim clankem souhlasim a budu se snazit menit dal, i přesto ze je to v dnesni dobe opravdu tezke.

  Diky za clanky, kt. Nuti k zamysleni. Lide si ublizuji.. a zaroven se divi a smutni nad ztrátami ve vlastnich radach.

  Hezky vecer

  • Daniela Kunz Post authorReply

   Dobrý den,
   děkuji. Používám prací prostředek Neutral od firmy Sonett. Nejprve jsem prala jen dětské prádlo a nyní v něm peru vše k plné spokojenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *