Jak mýt nádobí dočista do čista a snížit zátěž na zdraví a rozpočet

Znáte ten pocit, když si vezmete skleničku přímo z myčky, natočíte do ní vodu, napijete se a ta chuť …  ta chuť je prostě chemická? Napadlo vás někdy, co všechno v tu chvíli s vodou pijete?

Zkuste si přečíst  složení na etiketě tablet do myčky a leštidla.  To koukáte co? Těch položek tam je a ty názvy!  Co to vlastně je a k čemu je tam tohle všechno potřeba?

O trochu lépe jsou na tom prostředky na ruční mytí nádobí. Ale jen trochu…. Znáte ten pocit seschlých a svraštělých rukou, když už ten den asi po x-té myjete nádobí? A zkusili jste někdy mýt nádobí bez mycího prostředku? Byl ten pocit stejný?

Přemýšlím o tom pokaždé, když si vezmu talířek, hrníček, skleničku, příbor. Co vlastně všechno s jídlem jím a jaký můžou mít vliv sice malé, ale pravidelné dávky obsažených chemikálií na mé zdraví?

Mycí prostředky obsahují koktejl chemie, zejména tenzidy, enzymy, bělící, změkčovací látky (fosfáty), barviva a parfémy. Nic, co byste si chtěli po ránu vypít na ex. I když … někdo možná ano 🙂

Chemické látky v prostředcích obsažené nejenže ovlivňují naše zdraví přímo (konzumací nebo vstupem přes kůži), ale přecházejí do odpadních vod a z nich do vod povrchových, které tím znečišťují.

 

Jaké tedy používat mycí prostředky?

Vyrobte si doma vlastní!  Prospějete svému zdraví, ale i ušetříte, protože všechny složky jsou levné.  Na internetu najdete spoustu receptů, jak na to.

 • Prášek do myčky – 1 hrnek prací sody, 1 hrnek jedlé sody, 1/2 hrnku hrubé kuchyňské soli, 1/2 hrnku kyseliny citrónové smíchejte dohromady a dejte do dobře uzavíratelné dózy (nesmí vám tam vniknout vlhkost, jinak budete mít jednu velkou tabletu :-); na mytí nádobí použijte 1-2 lžičky do dvířek, kam běžně dáváte tabletu.
 • Leštidlo do myčky – do vrchního koše dejte malou nádobku a do ní nalijte půl hrnku octa, uvidíte lesk jako blesk
 • Mycí prostředek na nádobí – 1,5 hrnku horké vody, 1/2 hrnku tekutého olivového mýdla (vyrobíte nastrouháním mýdla a rozpuštěním ve vodě), 1 lžíce octa, 1 lžička sody na praní, pár kapek esenciálního oleje; všechny ingredience smíchejte, zalijte horkou vodou a protřepejte, aby se spojily.

 

Alternativou jsou ekologicky šetrné mycí prostředky. Není to ideál,  ale minimálně posun lepším směrem. Na trhu je již k dostání více značek. Používejte ty, které mají označení „Ekologicky šetrný výrobek“ nebo podobné certifikáty udělované v ostatních zemích EU.  A vyberte z nich ty, které obsahují co nejmenší počet složek.

 

Vyzkoušela jsem domácí prášek a leštidlo do myčky. I když propagátoři tvrdí, že je výsledek stejný jako u bězných tablet, já ten pocit nemám. Výsledek je dobrý, ale na silně znečištěné nádobí je lepší použít např. přírodní tablety SONETT nebo přírodní prášek do myčky SONETT Na ruční mytí jsem si oblíbila prostředek na nádobí SENSITIVE.

 

A jak ještě více snížit zátěž na organismus, rozpočet a životní prostředí?

 • Myčku je třeba správně vytěžovat. Vždy jí zcela zaplňte, nemyjte poloprázdnou. U menších domácností to bude těžší splnit, tak se buď pouští poloprázdná nebo až druhý den, kdy ale odstranění zaschlých nečistot vyžaduje použití většího množství chemie a vyšší teploty.
 • Správně používejte regenerační sůl, chráníte tak myčku a zvyšujete kvalitu mytí.
 • Používáte-li běžně zašpiněné nádobí, volte úsporné (eko) programy s nižší mycí teplotou (úspora energie).
 • Pokud i nadále používáte komerční mycí prostředky, volte ty bez chlóru a bez fosfátů nebo s nižším obsahem fosfátů.
 • Mycí prostředek dávkujte podle návodu, neplýtvejte. Pro málo špinavé nádobí vyzkoušejte mytí bez mycího prostředku. Možná bude stačit pouze působení horké vody a tlaku v myčce.

 

Těším se na vaše zkušenosti! 

Zaujalo vás téma zdravé rodiny? Počkejte si na další článek a přečtěte si také  Jak vyzrát na dobu jedovou a Jak prát a odlehčit sobě, peněžence a životnímu prostředí.

Zdroj: použity recepty z https://delamesitosami.cz/

 

6 thoughts on “Jak mýt nádobí dočista do čista a snížit zátěž na zdraví a rozpočet

 1. kat Reply

  Ahoj kočko, jaký je rozdíl mezi jedlou a prací sodou a kdes koupila prací? Dmko selhalo:).

 2. Jen dotaz Reply

  Milá Danielo, smím si dovolit dotaz? Víte, co to jsou enzymy?

 3. Martin Sajner Reply

  Devcata ten recept na prasek je kravina. Jsou tam pomichaný suroviny. Nemuzete dat sodu dohromady s kyselinou. Soda ma PH 10 Kyselina PH2. Až tam prijede voda tak se vam z toho stane sul a oxid uhlicity. Bude se to mezi sebou neutralizovat. Nehltejte vsechno z internetu. Co se tyce lestidla, ocet neni moc dobrej, kyselina mlecna je lepsi, je dobry pridati i nejaky tenzid co vydrzi nizke PH kyseliny, aby se snizilo povrchove napeti vody a oplach bude ucinejsi. Ten recept na domaci jar? v tom jaru to zacne po tydnu zit a Vy bude umyvat s mykozou, neni tam konzervant.

  • My 3 v TOM Post authorReply

   Dobrý den, děkuji za komentář. A poradíte, jak lépe na to?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *